Miks kehapuhastuse ajal on hea täielikult puhata ja aeg maha võtta
- aetsillaste2
- Mar 15
- 2 min read

Olen viimasel ajal päris mitmel korral kuulnud, et kehapuhastus või paastumine lisatakse mõne kursuse kavasse, samal ajal kui midagi intensiivselt õpitakse või tehakse füüsilisi tegevusi. Või siis soovitatakse keha puhastada smuutide või pulbritega pikema perioodi väitel või toidulisanditega, samal ajal ise igapäevategevusi tehes.
Ajurveeda perspektiivist on kehapuastus sügav protsess, kus kehal lastakse puhastuda jääkidest ja kodeeritakse ümber nii, et keha juba ise hakkab end puhastama nii füüsilisel kui meele tasandil. Selleks on kõige olulisem turvaline stressivaba keskkond. Ehk siis ajurveeeda seisukohalt on kõige olulisem kehapuhastuseks spetsiaalselt vaba aeg ja puhkus planeerida, et keha saaks sellele täielikult pühenduda Intensiivne ajutöö ja füüsiline tegevus ei ole samal ajal absoluutselt mitte sobilikud. Mõningatel juhtudel võib see isegi vastupidi, kahjulik olla.
Selgitan siinkohal miks!
Esiteks kehapuhastuse ajal suunatakse keha energiad sisemiste puhastusprotsesside toetamiseks. Kui me kasutame oma energiat liigselt välise tegevuse (näiteks millegi õppimise, arvutis töötamise jne) ja füüsilise koormuse jaoks, võib see segada puhastusprotsesside kulgu ja takistada kehal täielikult taastuda.
Lisaks võivad keha puhastamise ajal vabaneda ka nö mentaalsed jäägid ja üleliigsed emotsioonid. Puhkus ja rahulik keskkond aitavad toetada emotsionaalset tasakaalu ja võimaldavad meil süveneda oma keha ja meele seisundisse. Kehapuhastus on aeg, kus Sul peaks olema aega ja võimalust keskenduda enda keha tajumisele ja tema vajaduste märkamisele.
Puhastumise või paastumise ajal võib keha olla energiapuuduses, sest toitumine on piiratud või muudetud. See võib põhjustada väsimust, nõrkust ja vähenenud füüsilist võimekust. Liigne füüsiline koormus võib süvendada nendes tingimustes olevat energiadefitsiiti ja põhjustada keha kurnatust. Pikemas perspektiivis ärevushäireid ja stressi.
Puhastumise või paastumise ajal võib keha kaotada ka rohkem vedelikku ja elektrolüüte, eriti kui seda ei kompenseerita piisava veetarbimisega. Füüsilise koormuse ajal higistamine suureneb ja see võib kaasa tuua dehüdratsiooni ja elektrolüütide tasakaalu häireid. See võib omakorda põhjustada väsimust, peapööritust, lihaskrampe ja peavalusid.
Paastumine võib mõjutada ka inimese meeleseisundit. Kui inimene ei ole vaimselt valmis paastuma või kui see lisatakse tema päevakavasse ilma eelneva kokkuleppeta ja ootamatult, võib see tekitada ärevust, segadust või emotsionaalseid väljakutseid, milleks inimene üldse mitte valmis ei ole. Sõltuvalt meetodist võib paastumine või puhastumine olla potentsiaalselt isegi ohtlik, eriti kui inimene kannatab mõne terviseseisundi all või kui tal on toitumisalane ebakindlus. See võib nii tema füüsilist kui vaimset tervist korralikult kahjustada. Samuti pevad naised kuupuhastuse ajal olema ettevaatlikud.
Ajurveedas on kõige olulisem soovitus paastumise või kehapuhastuse ajal võtta puhkus, lihtsalt olla ja oma keha kuulata ning puhastusprotsessile täielikult pühenduda. Nõnda on sellest protsessist kõige rohkem kasu.
Kevadist ajurveedalikku restarti koos kerge kehapuhastusega saad kogeda juba 30.03-03.05 minu juhendamisel ja toetusel Läänemaal Puskus.
See on tõesti protsess, mis muudab kõik!
Comments