top of page

Ajurveeda, kaasaegne meditsiin ning inimese valikud.


Sõna ajurveeda koosneb kahest sõnast AYU- elu sünnist surmani ja VEDA- teadmised. Ehk siis teadmiste pagas inimese sünnist surmani.


Kui kaasaegne meditsiin kasutab lisaks patsiendi vaatlusele ja küsitlusele diagnoosi panekus ultrahelii, röntgenit, laborianalüüse ning veel väga palju erinevaid diagnostikavahendeid, siis ajurveeda kasutab selleks vaid vaatlust, küsitlust ja palpatsiooni. Kuna ajurveeda on pea 5000 aastat vana toimiv teadmiste pagas, siis sellel ajal lihtsalt veel nii peeneid vahendeid polnud ning hakkama tuli saada teisiti, andes kõigele ümbritsevale omadussõna. Nii kasutatakse ajurveedas kümmet sõnapaari: raske ja kerge, külm ja kuum, õline ja rabe, nüri ja terav, stabiilne ja liikuv, pehme ja kõva, õhuke ja jäme, sile ja kare, suur ja väike, tahke ja vedel ning kuut maitset- magus, hapu, soolane, kibe, kootav ja terav. Ravi põhimõte on, et sarnase omadusega tegur suurendab ja vastupidise omadusega tegur vähendab seisundit. Ehk siis kuivas kliimas viibimine teeb rabeda naha veelgi rabedamaks, kuid sama naha õlitamisel muutub nahk ülisemaks ja niiskemaks. Erinevaid keha omadusi muutes saab kehas protsesse muuta, ajurveeda kasutab selleks toitu erinevate maitsete ja energiatega taimi. Kaasaegses meditsiinis kasutatakse raviks valuvaigisetid, antibiootikume ning paljud teisi keemilisi ühendeid. Ka ravimtaimi.


Ajurveedas on kõige esimene ravi regulaarne ja tervislik elustiil. See sisaldab oma kehatüübile vastavat toitumist ning elustiili ja igapäevast enese eest hoolitsemist lähtudes aastaajast. Kuna tegemist on tervikliku süsteemiga, siis elustiili muutmata töötad vastu loodusravimite toimele ning peale ravi lõppu seisad taas sama probleemiga silmitsi. Ka kaasaegses meditsiinis on aegade lõikes arstid jaganud tervislikke soovitusi, kuid vaadates seda melu ja kiirustamist ja tohutut tehnoloogia arengut meie ümber, on tänapäeva inimene väga kärsitu ja tahab saada tulemusi kiiresti ja mugavalt ilma elustiili ja väljakujunenud harjumusi muutmata. Selle tulemusel on kaasaegne meditsiin välja töötanud ravimid, ka vaktsiinid ning erinevad toidulisandid.


Kui meie esivanemad elasid loodusandidest ning ärkasid koos kukelauluga, toit ning rõivad saadi enamasti isemajandamisel, siis tänapäeva inimene on enamuse aja palgatööl ning ostab kõik vajaliku kaubanduskeskusest. Ta on kaotanud suures osas kontakti loodusega. Paljud noored ei teagi kus ja millal kasvab kukeseen või mustikas. Sellest pole aga lugu, sest vajadusel saab vastuse internetist. Meie esivanematel aga selliseid võimalusi polnud, jahil ja marjul käimise aja tabamiseks jälgiti looduse märke ja kuulati oma sisetunnet. Seesama sisetunne aitas ka tervist hoida, valides kodu ümbert sobilikku toitu ning ravimtaimi. Loodus on meile kõik andnud täiuslikuks terviseks. Kuid tänapäeval kasutatakse neid võimalusi aina vähem ja vähem, sest kõike saab ju kaubanduskeskusest. Oleme rõõmsad ja õnnelikud, et saame süüa järelvalminud banaane ja pooltooreid ananasse ning hästi maitsestatud poolfabrikaate. Kõige kurvem on aga, et seda kõike nimetame me arenguks.

Naljakas on siin juures see, et teisest otsast oleme pahased, et arstid ei oska meid ravida, looduslikke ravimeid soovitada . Samas tahame head töökohta, palju raha ning kaasaegset pillavat elustiili elades kaua ja rikkalikult elada. Mina olen küll päris kindel, et ükski arst ei ole selleks meditsiini õppinud, et kedagi ära tappa või kannatama panna. Teada on ju, et inimene on on oma harjumuste ohver. Igaüks teab, et päris raske on loobuda koogist,pudelist veinist, saiast või pizzatükist. Veel raskem on loobuda oma varast, müüa korter maha ja teha otsus, et enda tervise huvides linnas äri tegemise asemel üldse maale kolida ja ise toitu kasvatama hakata, tervislikku eluviisi elama. Nii on ka arstidele õpetatud loodusravi asemel ravima, medikamente kasutama ja vaktsineerima, et ohtlikud nakkushaigused kontrolli all hoida. Ennevanasti kasvas ravitseja üles täielikult looduse keskel. Ta õppis taimi, sai palju teadmisi esivanematelt,tunnetas muutusi, kogedes erinevusi. Tänapäeva meditsiinitudengil on tihtipeale ainus kokkupuude loodusega Toomemäel õlle jooomine, sest rohkemaks pole aega. Õppimine käib raamatukogus või auditooriumis, meelde tuleb jätta palju numbreid ja keemilisi valemeid. Siit ka põhjus, miks arst on ravimites kinni ja ei oska ehk nii palju kui sooviksime tähelepanu pöörata loodusravimitele ja tervislikule eluviisile. Ta on kaasaegse maailma ohver. Nii nagu enamus meist on heast autost, mugavustega korterist ja oma tööst sõltuvad. Raske on ette kujutada elu kuskil metsas, elektrita, mobiiltelefoni ja arvutita, kraanist tuleva sooja veeta, elades isemajandavalt nii, et talvel tuleb lähima asustuseni vaid jalgtee. Kuid julgen aga arvata, et sellist elustiili elades polegi väga tihti arstiabi vaja. Oled terve kui purikas, sest oskad oma keha kuulata ja juba eos erinevad terviseprobleemid ennetada, valides omale sobiliku päevakava ja oma varasalvest sobiliku toidu. Nii allub meie keha ka paremini loodusravile. Kuid täpselt nii nagu meil on raske lahti lasta oma meil on raske lahti lasta oma tööst ja harjumustest on enda mustrites kinni ka arstid. Anname lihtsalt aega kõigile.


Samas on ajurveeda praktikud on väga tänulikud kaasaegsele meditsiinile diagnostikvõimaluste eest. Nii on neil palju lihtsam haiguste põhjuseid välja selgitada ning ja tulemuslikumalt ravida. Vajadusel saab kasutada ultraheli, röntgenit, teha vereproove. Samuti pole ajurveedas tavameditsiini toimega võrreldavaid valuvaigisteid, hambaravi, erakorralise ravi ega kirurgia võimalusi. Tänapäeva kiires elurütmis inimeste tervislikku seisundit arvestades läheb seda kõike vaja. Ajurveeda põhiülesanne on siiski haigusi ennetada.


Viimasel ajal on suur trend ravimeid vältida ning selle asemel tarbida suurtes kogustes erinevaid toidulisandeid, pulbreid ja lahuseid. Lugedes erinevate foorumite postitusi tuleb vahel hirm peale, mida kõike lisaks toidule igapäevaselt tarbitakse. Paraku on see ühe, ravimitest sõltuvuse, vahetamine teise, toidulisandite sõltuvuse vastu. Tegelikult saab inimese organism kätte kõik vajaliku samas piirkonnas kasvanud ja samal aastaajal saada olevatest toiduainetest. Hoolitseda tuleb selle eest, et seedetuli oleks hea, et organism omandaks söödava toidu. Ajurveeda annab väga häid nõuandeid kuidas Sinule sobilikku elustiili elades saad paljusid terviseprobleeme ennetada. Selleks on vaja tahtejõudu, püsivust ja julgust vastutada enda tehtud valikute eest.


Seega hea tervise saladus on eelkõige läbi mõelda kus ja kuidas Sina elad, millise päritoluga toitu Sa sööd, kui palju Sa prügi toodad ja kui austavalt Sa loodusesse ja teistesse inimestesse suhtud. Esmalt vastutad iseenda tervise ja heaolu eest ikka Sina ise oma valikuid tehes. Püüa meeles pidada neid väärtusi, mis loodus ja Emake Maa Sulle pakuvad, sest täpselt nii nagu Sina austad ja hoolid, täpselt nii palju saavad nemad Sulle vastu pakkuda. Nii oleme kõik tervemad ja rõõmsamad, hoitud ja armastatud.

Aitähh Sulle!

  • Facebook Basic Square
bottom of page