top of page

Kuidas valida Indias ajurveeda keskust?

Tekst: Aet Sillaste, ajurveeda praktik

Artikli lõpust leiad ka kogemusloo.


Kui ma oma 10 aasta pikkusele ajurveeda kogemusele tagasi vaatan, siis on minu arusaamistes ja eluvaates nii mõndagi muutunud. Mul on elus ajurveedaga õnne olnud, sest olen üsna mitmel korral Indias nö „puusalt tulistades” ja oma kõhutunnet kuulates väga heade ajurveeda arstide ja õpetajate otsa sattunud. Just nemad on mulle suutnud väga nakkava kasuliku ajurveeda pisiku sisse süstida.


Alati aga see ei pruugi nii minna, sest Indias ringi käies kohtad iga mõnesaja meetri tagant „Ayurveda” silti, kus võid millega iganes kokku puutuda. Algusaastatel sattusin minagi neist mõnikord liigselt vaimustusse, aastatega aga olen õppinud terasid sõkaldest eristama ja enam nii lihtsalt iga õnge otsa ei lähe.


India on suur ja lai nig ajurveeda teenuse pakkujaid ilmselt sadades tuhandetes ja sellele, kes ajurveedast suurt midagi ei tea on lihtne mida iganes maha müüa. Miks see nii on? Sest India inimestel on suurepärane oskus just sinu nõrkadele nuppudele vajutada, Sind ära rääkida ja suu ammuli neid kuulama ning ostma panna seda, mida Sa tegelikult üldse ei vaja.


India teeb haavatavaks ja toob välja Su nõrgad kohad

Üks väga näitlik lugu ühelt mu ajurveeda arstilt. Doktor jagab patsiendile soovitusi mida patsient süüa võib ja milliseid tegevusi teha. Patsient läheb randa aega veetma ja ka restorani sööma toitu, mis pole talle soovitatav. Miks? Sest rikšajuht, kes teda sinna tõi ütles, et võib. See pole nali, see on päriselt sündinud lugu. Indias olen ma isegi mitu korda avastanud, et kuidas ma küll end nii lasin haneks tõmmata. Nii tõesti võib juhtuda ja eriti siis kui Sul on ajurveeda puhastus poole peal- oled igas mõttes lahti harutatud ja vastuvõtlik kõigele. See on ka üks põhjus miks heas ajurveeda kliinikus Sul puhastusravi ajal ringi käia ja maailma avastada ei soovitata. Oled nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt haavatav ning võid suisa haigeks jääda.


Kahjuks on ka ajurveeda muutunud Indias jooga kõrval toredaks turismimagnetiks

Siin tuleb väga teadlik ja ettevaatlik olla. Eriti turismipiirkondades, kus rannas iga nurgapeal on ajurveeda arst või massaaž. Loomulikult võib ka neist täiesti head teenust leida, aga paljud neist siiski on pigem turistipüüdjad ja päris ajurveedaga on seal vähe pistmist. Minul on lihtsalt sellest kahju, et see võib jätta paljudele inimestele minu ja minu klientide elus nii palju häid tervisetulemusi toonud ajurveeda süsteemist väga vale mulje. Ajurveeda ei ole meelelahutus vaid väga põhjalik iidne tervisesüsteem.


Kuna ajurveedaga tegelen ja toon ka inimesi Lõuna-Indiasse, Keralasse, kehapuhastusele, siis mulle tuleb tihti kirju küsimusega, kus ma võiks Indias massaaži võtta, kehapuhastust teha või ajurveedat õppida. Kuna ise olen süvitsi asja sees, siis hea kogemuse saamiseks on mul ilma Sinuga rääkimata raske väga täpset nõu anda, sest küsimusi on Sulle palju. Küll aga saan seda tagamaad veidi lahti seletada.


KUIDAS SIIS AJURVEEDA KESKUST IKKAGI VALIDA?


Mina jagaksin laias laastus ajurveeda keskused kolme ossa:

1. Panchakarma puhastuse keskused

2. Wellness keskused

3. Midagi vahepealset, mis kõigub kahe esimese variandi vahel.


Mis nende vahe siis on?


Panchakarma keskustes ollakese enamasti põhjalikult pühendunud Sinu konkreetsele terviseprobleemile. Sinu keha puhastatakse mitmel tasandil, oled igapäevaselt ajurveeda arstide järgimise all, Sulle määratakse isiklikud Sinule sobilikud protseduurid ja raviplaan. See vaadatakse spetsialistide poolt igapäevaselt üle, vastavalt Sinu seisundile seda igapäevaselt täiendatakse või muudetakse.


Wellness keskused reklaamivad end tihti konditsioneeri, televiisori ja basseiniga, need on aga need asjad, mis klassikalise ajurveeda kehapuhastuse panchakarmaga kokku ei käi, sest need kõik takistavad tervenemist ja viivad Sind tasakaalust välja. Samas jälle asjad, mis luksusega harjunud lääne kliendi kohale meelitavad. Siin ongi üks mõttekoht. Samuti ei käi klassikalise panchakarma kehapuhastusega kokku samal ajal vaatamisväärsustega tutvumine, ringi sõitmine ega rannas olemine. See on aeg iseendale, et õppida oma keha tundma ja muutusi märkama. Ka igasugu ekraanide kasutamine pole samuti kõige parem. Olen isegi kuulnud, et mõnes keskuses ei lubata isegi patsientidel omavahel rääkida. Idee iseenesest pole vale. Minu üldine soovitus on, et kui end ravima lähed, siis keskendugi ravile, sellele toidule, mille saad ja lihtsalt olemisele vähemalt 2 nädalat. Heas keskuses oled igapäevaselt hoitud, toetatud, see on mõnusalt väike ja kõik toimub koduses õhkkonnas.


Ajurveeda traditsioonidel on oma mõte


Traditsiooniliselt on ravikeskused ikka rannast eemale ehitatud, et protseduuride vahel tuult ei saaks ja haigeks ei jääks. Kui rand on lähedal, siis on inimlik soov vahepeal mere äärde jalutama minna. Kuigi Indias on väga soe, on seal väga lihtne külmetada, eriti peale sooja õli masaaži, olen ise kahel korral külmetanud ja peavalu või köha saanud. Seepärast on puhastuse ajal hea pigem keskuses olla.


Wellnesskeskused on tehtud enamasti selleks, et  teenindada mugavusi armastavat  lääne inimest ja talle meele järele olla. Ajurveedat on neis üsna palju kohandatud turistile meeldivamaks. Tihti on   wellnesskeskused üsna suured ning kliendid saavad iga päev kõik sarnaseid protseduure, tihti isegi sarnaste õlidega, et jõuaks teenindada rohkemaid kliente. Osad neist asuvad turisti rõõmuks rannas või on neis bassein. Ka toitumisel lubatakse neis enamasti kliendil ise oma oma menüüd valida, samas kui panchakarmat pakkuvates keskustes tihti määratakse ja soovitatakse, mida võid süüa ja mida mitte, et see Su tervenemist paremini toetaks. Ja siis on veel ka seliseid kohti, kes pole ei üks ega teine.Erinevad tasemed


Minu jaoks on need kaks täiesti erinevat taset ja suunda ja minu eelistus on siiski see põhjalikum ja autentsem käsitlus koos põhjaliku puhastuse ja tervise toetusega. Kaasaegsem, turistile suunatud variant on tihtilugu isegi kallim. Samas on ka wellnesskeskusi vaja, ka nemad täidavad väga olulised ülesanded, inimene saab siiski ennast välja lülitada, keskkonda vahetada ning lõõgastuda ning mõnusaid ajurveedalikke õliprotseduure nautida, mis rahustavad ja toetavad närvisüsteemi ja vähendavad stressi. Paljud inimesed ei ole sügavaks kehapuhastuseks valmis ja miks mitte siis mõnda wellness või vahepealset varianti proovida. Kindlasti võib see olla tore viis puhkust veeta. Lõõgastuse ja puhkuse saab ikka. Lihtsalt tegelik ajurveeda puhastus pole palju puuvilju, ujumist ja päikest.


Pancakarma puhastusprotsess võib osutuda isegi liiga raskeks, sest sest füüsillisel tasandil väljutame oma jäägid eritusorganite kaudu, aga vaimse tasandi toksiinid tulevad välja emotsioonide näol.Ka wellness võib mõnel juhul vajalik olla


Üks minu arstidest/õpetaja, kellel on selline wellnessi ja panchakarma vahepealne kliinik ütleb, et ei ole mõtet inimest, kui ta selleks valmis pole suruda väga kindlatesse panchakarma raamidesse. Tema ei keela midagi, sest see võib kasu asemel kahju tuua ja selles osas olen tõesti temaga ühel meelel. Kuid oluline on see, et see nn wellnessi osa on seal ka läbi mõeldud ja toetavaks tehtud ning see arst oskab ka lääne inimesele hingeabi pakkuda ja laiemas plaanis soovitusi jagada. Selles kliinikus on lisaks orgaanilise veega bassein, mille vesi on oma koostiselt ja temperatuurilt emaüsas olekut meenutav. See toetab turvatunde loomisega tervenemisprotsessi. Just selle keskuse olen valinud ka meie märtsikuiseks, küpses eas naiste retriidiks, et ajurveedaga sulandumine oleks pehmem ja turvalisem ning aega jääks ka kultuuri nautimiseks..


Põhjalik panchakarma puhastusprotsess sobib siiski vaid neile, kes on valmis vähemalt 2 nädalat pühenduma ja on võimelised palju omaette olema. Kuid neile on see tõesti väga suur muutus, mida tõesti kogu hingest soovitan. Hilissügisel korraldan taas grupiga panchhakarma puhastuse reisi. See on väga toetav kui tead, et samal ajal on veel keegi, kes sinuga sama keelt räägib ja sarnase protsessi läbi teeb  Grupile on ka ette nähtud jagamisringid ja põhjalik eelnev ettevalmistusprogramm ning minu poolne toetus, kui vajad emotsionaalset tuge.


Emotsionaalne tugi


Indias on teine kultuuriruum ja nemad seal ei ole harjunud väga emotsionaalset abi pakkuma. Sealses kultuuris nõnda nagu meil ennast ei avata ja ei saada ka Sinust selliselt aru. Seetõttu olengi sinna viinud gruppe, kus  saame teha puhastuse abil ühiseid jagamisringe, et end veelgi rohkem toetatult tunda. Kui soovid selle teekonna individuaalselt ette võtta, siis on ka see võimalik. Ning  kui mina ise Indias samal ajal olen, saan Sulle ka puhastuse ajal toetavaid kohtumisi pakkuda ning  enne seda ka väikese vaatamisväärsustega tutvumise ringkäigu.Grupiga minekul on ekskursioon enne puhastust. Alati on minu poolt ka ajurveeda nautimiseks õhjalik ettevalmistus, kaasa saad infolehe Indiasse reisimiseks kogu vajaliku praktilise infoga. Nõnda on Sul ajurveeda kogemusest palju rohkem kasu ja on alati keegi kelle käest küsida midagi lisaks, kui kahtlusi on. Kui Sul on huvi ükskõik mil moel Indias ajurveedat kogeda ja soovid minu abi, siiis selleks  saame esmalt leppida kokku 25 minutise tutvustava tasuta kõne aja, et arutada milline variant Sulle kõige paremini sobida võiks, sõltuvalt Sinu soovist, vajadusest või terviseprobleemist.


Ka ajurveeda arstidel on oma spetsialiteet


Kuna ka erinevad ajurveeda arstid on spetsialiseerunud erinevate terviseprobleemide lahendamisele, siis siin on ühe 23 aastase naise tervenemislugu arsti poolt, kes tegeleb naiste probleemidega.


Tervenemise lugu:

23 aastase naine, kellel oli mensstruatsiooni ajal väga tugev vereeritus ning menstruatsioon on suisa 2 korda kuus. Emakas esineb fibroidseid muutusi emaka limaskest on normaalsest tihkenenud. Naisele määrati väga konkreetsed toitumissoovitused ning 45 päeva taimeravi ning kahe kuupärast oli vereeritus normaalne ning edaspidi ka tsükkel vaid korra kuus.

Sellliseid lugusid on kahtlemata rõõmm kuulda ja teinekord teeb loodusravi väga suuri imesid. Alustades tervislikust elurütmist- heast unest ja toitumisest, sest kui see pole paigas, siis pole ka ravist suurt tolku.

Kui aga otsustad valida nende sadade tuhandete seast ise mõne keskuse, siis mõtle sellele mis siia artiklisse kirja panin, sõnasta endale see, mida Sa päriselt kogeda soovid ning ole avatud ning ka veidi ettevaatlik, usaldades sisetunnet! Lihtsalt massaaži nautimiseks pole muud varianti kui ukselt uksele käia ja katsetada, mida rannast ja turismipiirkonnast kaugemal, seda parem. Enne võiks mõne ajurveeda tegija poolt pakutava massaaži Eestis ära proovida, et tead mida oodata!🌺2024 aasta India võimalused:


Sooovi korral saame teha ka 15 minutilise lühikõne kui oled Indias ajurveeda huviline. Kui miiski jäi arusaamatuks või kahtled ja tahad lisa küsid või soovid, et leiame Sulle privaatse võmaluse. Saame kokku panna ka persponaalse paketi. Selleks kirjuta aet@heatuju.ee


Oled armastusega oodatud,

Aet
Comments


  • Facebook Basic Square
bottom of page